Bažant Kinematograf 2021

Bažant kinematograf v Hlohovci

BOURÁK

Česko, Slovensko, 2020, 111 min.

Réžia: Ondřej Trojan Scenár: Petr Jarchovský, Evita Naušová Kamera: Tomáš Sysel Strih: Vladimír Barák Hudba: Roman Holý

Hrajú: Ivan Trojan, Veronika Marková, Kristýna Boková, Jiří Macháček, Petra Nesvačilová, Alena Pajtinková, Kateřina Winterová, Ady Hajdu, Jaromír Dulava, Kryštof Hádek, Petra Polnišová, Milan Ondrík a ďalší.

 

Komédia zo súčasnosti – trochu čierna, trochu gangsterka, plná skvelej hudby a skvelých hercov. Jej príbeh sa točí okolo osemnásťročnej Kamily (Veronika Marková), ktorá je úplne zúfalá. Žije v meste, kde zdochol pes, práve prišla o prácu a má plné zuby svojich nedospelých rodičov. Jej otec (Ivan Trojan), večný pubertiak, kšeftuje s vrakmi áut a chodí tancovať rock´n´roll s babenkou, čo vyzerá ako zo starého amerického katalógu na podprsenky (Alena Pajtinková). Rezignovanú matku (Kristýna Boková) balí lokálny gangster (Jiří Macháček), ktorému padol biznis, pretože mesto zakázalo hracie automaty. Kamila sa však nevzdáva a rozhodne sa o svoju rodinu a šťastie zabojovať. Len musí presvedčiť mamu, aby otcovi konečne pristrihla jeho „vypelichané krídelká“! Tvorivé duo – režisér Ondřej Trojan a scenárista Petr Jarchovský – opäť spojili sily, aby podobne ako v prípade legendárneho Občianskeho preukazu priniesli divákom nezabudnuteľný filmový zážitok. Ponúkajú absurdné situácie s romantikou a rokenrolové vypaľováky so zamilovanými slaďákmi v podaní najlepšej kapely, akú si viete predstaviť.

Ondřej Trojan (1959) – filmový režisér, producent a zároveň herec divadla Sklep. Absolvoval odbor filmová a televízna réžia na pražskej FAMU, kde nakrútil svoje prvé krátkometrážne filmy, v celovečernom filme debutoval v roku 1990 snímkou Pějme píseň dohola podľa scenára spolužiakov Petra Jarchovského a Jana Hřebejka. V roku 1992 založil produkčnú spoločnosť Total HelpArt T.H.A., ktorá vyprodukovala divácke hity Jana Hřebejka a v súčasnosti patrí k najúspešnejším českým produkčným spoločnostiam vôbec. Ondřej Trojan je režisérom výpravnej drámy Želary (2003), ktorá bola nominovaná na Oscara, diváckeho hitu Občiansky preukaz (2010) a historickej drámy Toman (2018). Komédia Bourák je jeho piaty celovečerný film.

ŠARLATÁN

ČR, Írsko, Poľsko, SR, 2020, 118 min.

Réžia: Agnieszka Holland Scenár: Marek Epstein Kamera: Martin Štrba Strih: Pavel Hrdlička Hudba: Antoni Komasa-Łazarkiewicz

Hrajú: Ivan Trojan, Josef Trojan, Juraj Loj, Jaroslava Pokorná, Martin Myšička, Miroslav Hanuš, Jiří Černý, Tomáš Jeřábek, Jan Budař a ďalší

 

Strhujúca životopisná dráma inšpirovaná skutočným príbehom výnimočného muža obdareného liečiteľskými schopnosťami. Jej predobrazom sa stal liečiteľ Jan Mikolášek, na ktorého sa v priebehu niekoľkých desaťročí obracali s prosbou o pomoc státisíce ľudí zo všetkých spoločenských vrstiev vrátane najvýznamnejších osobností politického a kultúrneho života. Mikolášek bol človek bez odborného lekárskeho vzdelania, ale s nevšedným a nevysvetliteľným nadaním diagnostikovať a pomocou byliniek liečiť choroby, s ktorými si ani doktori nevedeli rady. Jeho mimoriadne schopnosti však boli vykúpené bojom s vlastnými démonmi. Šarlatán odráža odveký boj dobra a zla, lásky a nenávisti, viery a zrady. To všetko v jednom človeku na pozadí dobových udalostí. Film mal svetovú premiéru na 70. Berlinale, na konte má množstvo medzinárodných ocenení a na udeľovaní cien Český lev získal päť sošiek vrátane kategórií za najlepší celovečerný film i najlepšiu réžiu. V hlavnej úlohe Jana Mikoláška sa predstaví Ivan Trojan, ktorého mladšiu verziu stvárnil jeho syn Josef. Trojanovým rovnocenným partnerom je slovenský herec Juraj Loj v úlohe asistenta Františka.

Agnieszka Holland (1948) – rešpektovaná a oceňovaná poľská režisérka a scenáristka svetového mena. Koncom 60. rokov minulého storočia študovala na pražskej FAMU, jej filmárske začiatky sú spojené s legendami poľskej kinematografie – s Andrzejom Wajdom a Krzysztofom Zanussim. Debutovala drámou Provinční herci (1980) s odkazom na politickú situáciu v Poľsku, ocenenou na MFF v Cannes, neskôr emigrovala do zahraničia. Tri jej filmy Bittere Ernte (Trpká úroda, 1985), Európa, Európa (1990) a V temnote (2011) boli nominované na Oscara. Je tiež režisérkou filmu Jánošík – Pravdivá história (2009), ktorý podľa scenára Evy Borušovičovej nakrútila spolu s dcérou Kasiou Adamik, osud Jana Palacha zobrazila v televíznom filme Horiaci ker (2013), za ktorý získala cenu Český lev za najlepšiu réžiu. Často sa angažuje v politických a spoločenských témach, týkajúcich sa slobody a ľudských práv.

3BOBULE

Česko, 2020, 100 min.

Réžia: Martin Kopp Scenár: Matěj Podzimek, Tomáš Vávra Kamera: Jan Filip Strih: Libor Merta Hudba: Jan P. Muchow

Hrajú: Tereza Ramba, Kryštof Hádek, Lukáš Langmajer, Marian Roden, Miroslav Táborský, Braňo Deák, Michal Isteník, Radim Novák a ďalší

 

Honza (Kryštof Hádek) a Klára (Tereza Ramba) sa po niekoľkých spoločných zberoch úrody stali rodičmi roztopašných dvojčiat a majiteľmi vinárstva. Keďže im však každodenné starosti prerástli cez hlavu a v manželstve im to veľmi neklape, žijú oddelene…Takto sa začína príbeh renesancie ich lásky v prekrásnom kraji na juhu Moravy, práve v čase, keď prichádza rozhodujúce obdobie vinárskeho roka – vinobranie. Ale to nie je všetko. Honza s Klárou popri manželstve musia riešiť aj krádeže vo viniciach, Klára navyše bojuje s predsudkami okolia, že ako žena nemôže robiť kvalitné víno a neprekročí tieň svojho otca. Honza sa po rokoch stretne s neodbytným kumpánom Jirkom (Lukáš Langmajer), ktorý mu chce pomáhať so zberom úrody, no pri tom zamlčí, že uteká pred dlhmi a že svojho pubertálneho syna tak trocha uniesol. Jirkova prítomnosť však vnesie do života všetkých vítaný i nevítaný rozruch a začína sa séria komických omylov a nedorozumení… Tretie pokračovanie letného filmového kinohitu.

Martin Kopp (1983) – režisér, scenárista, herec. Amatérske filmy začal nakrúcať už na gymnáziu, po jeho ukončení študoval na Súkromnej vyššej odbornej škole filmu v Písku. Scenár svojho úspešného krátkeho filmu Hranica (2006) dokončil počas štúdia na Filmovej akadémii Miroslava Ondříčka a nakrútil ho v spolupráci s Českou televíziou, pre ktorú pripravoval aj cestopisy Na ceste. Neskôr sa začal venovať tvorbe reklám, videoklipov a televíznych seriálov. Debutoval komédiou Bajkeri (2017), 3Bobule je jeho druhý celovečerný film. V súčasnosti spolupracuje s Jakubom Štáfkom na celovečernom filme Vyšehrad, ktorý bude kinoverziou úspešného rovnomenného online seriálu.

MEKY

Česko, Slovensko, 2020, 80 min.

Réžia: Šimon Šafránek Scenár: Jan Vedral, Šimon Šafránek Kamera: Martin Žiaran Strih: Šimon Hájek

Hrajú: Miro Žbirka, Ján Lehotský, Kamil Peteraj, Laco Lučenič, Kateřina Žbirková, Jaromír Tůma, Marika Gombitová (a.z.) a ďalší.

 

Nemoderný chalan z Abbey Road, ktorého piesne si spievajú všetci, ale jeho skutočný príbeh pozná málokto. To je Meky Žbirka. Unikátny dokumentárny portrét ho predstavuje ako večného gentlemana a skvelého spoločníka, ktorý miluje Beatles a z ktorého sála dobrá nálada. Jeho život je pritom plný nečakaných peripetií a rozhodnutí, ktoré často znamenali opustiť všetko, čo dovtedy mal. Čo teda prežil muž, ktorý napísal piesne Biely kvet, Atlantída, Múr našich lások, 22 dní, Co bolí, to přebolí, Nespáľme to krásne v nás, Denisa, S tebou je kríž, Katka, Prvá, Len s ňou, Možno sa ti zdá a ďalšie? Jeho skutočný život sa podobá skvelej piesni, má strhujúci príbeh, tempo, emócie aj prekvapenia. Energický filmový portrét predstavuje populárneho speváka otvorene, úprimne, z tesnej blízkosti, v nečakaných súvislostiach a s humorom. Rozpráva o úplnej oddanosti hudbe, o viere vo vlastnú cestu, ktorá bola často iná, než mu všetci odporúčali. Ale aj o tom, ako sa dajú s eleganciou prekonávať veľké spoločenské revolúcie i životné zvraty.

Šimon Šafránek (1977) – filmár, spisovateľ a novinár. Patrí k vyhľadávaným tvorcom videoklipov českých hudobných kapiel ako Tata Bojs, Sunshine, The Prostitutes, Moimir Papalescu And The Nihilists, ale i zahraničných projektov Pelussje, Hangmás či The Fullbliss. Venuje sa aj tvorbe koncertných filmov a hudobných dokumentov, k takým patria The Myth (2004) o fanúšikoch Nicka Cavea či Země revivalů (2016). Na poli celovečernej tvorby debutoval dokumentárnym filmom King Skate (2018), v ktorom účinkovali kultové postavy českého a svetového skateboardingu, a získal zaň Českého leva za najlepší dokumentárny film. Dokument Meky je jeho druhý celovečerný film.